Przedstawiciele Zakładów FAMET S.A. w ZS 3 w Kraśniku

20 listopada 2017 roku przedstawiciele Zakładów FAMET S.A. z Kędzierzyna Koźla oraz z Annopola odwiedzili Zespół Szkół Nr 3 w Kraśniku. W skład delegacji weszli: dyrektor Zakładu Nr 5 pan Janusz Machura, dyrektor techniczny pan Robert Myszak oraz panie: Natasza Kubica-Cypek i Elwira Bamburowicz z Zakładu Nr 1 w Kędzierzynie Koźlu. Członkowie delegacji spotkali się z dyrekcją Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku – dyrektor Anetą Jabłońską-Ośką, wicedyrektorem Henrykiem Cybulakiem oraz nauczycielami Robertem Drumlakiem i Krzysztofem Czubińskim. Na spotkaniu zostały dokonane wstępne uzgodnienia, dotyczące warunków umowy patronackiej pomiędzy ZS 3 w Kraśniku i Zakładami FAMET S.A. w Kędzierzynie Koźlu. Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z firmą FAMET S.A. poprzez wspólnie organizowanie wycieczek przedmiotowych do zakładów Nr 5 w Annopolu oraz Nr 3 Jędrzejowie. Ponadto przeprowadzane są spotkania promocyjne z młodzieżą technikum mechanicznego o specjalności operator obrabiarek skrawających CNC oraz technikum logistycznego. Oprócz tego uczniowie w/w technikum odbywają praktyki zawodowe w zakładzie nr 5 w Annopolu. Uczestnicy delegacji zwiedzili obiekty sportowe ZS 3, salę przedmiotów zawodowych nr 68 oraz warsztat drużyny FRC 5883 „Spice Gears”. Zostali przyjęci przez mentorów - nauczycieli Zespołu Szkół nr 3, Bartosza Pisiaka i wicedyrektora Dariusza Głuchowskiego oraz uczniów. Przybliżyli oni działania i sukcesy grupy. Drużyna FRC 5883 „Spice Gears” od 2016 roku uczestniczy w międzynarodowych konkursach, organizowanych przez organizację FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology). FIRST to organizacja non-profit, założona w 1989 roku przez amerykańskiego wynalazcę Deana Kamena - ma ona na celu propagowanie nauk ścisłych i technologii wśród młodzieży oraz zachęcanie ich do wybierania kierunków ścisłych jako drogi przyszłej kariery zawodowej. Drużyna, której siedziba znajduje się w Zespole Szkół nr 3, od 2016 roku osiąga sukcesy na arenie międzynarodowej, czego potwierdzeniem było zdobycie wicemistrzostwa świata w pierwszej olimpiadzie robotyki FIRST Global Challenge 2017, która odbyła się w lipcu 2017 w Waszyngtonie, USA. Reprezentacja Polski pokonała ponad 160 państw. Na zakończenie potwierdzono wstępnie uzgodnienia, dotyczące przyszłej umowy między zakładami. Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji i Zarządowi Zakładów FAMET S.A. w Kędzierzynie Koźlu oraz Annopolu za kontynuowanie dalszej współpracy z Zespołem Szkół Nr 3 w Kraśniku.

Opracowanie i zdjęcia: Krzysztof Czubiński i Henryk Cybulak

Opublikowano: 24 listopada 2017 08:55